O czym przed wyjazdem nie zapomnieliśmy

 

Na początek oczywiście kwestie wizowe. Nie było z tym problemu, dzieci w wieku do lat 14-u, o ile rodzice mają wizy, nie muszą odwiedzać ambasady. Załatwia się to tylko i wyłącznie poprzez wymianę dokumentów, w której pośredniczy… biuro TNT. Nie ma żadnych zniżek dla juniorów.
Płacą jak dorośli, czyli w przeliczeniu na PLN ok 500zł…

BILETY

To naturalnie krok nr dwa. Kupujemy je niecałe trzy miesiące przed wylotem. Planowany wylot 21. Sierpnia, powrót 19. Grudnia, czyli na święta. Chcemy lecieć do Chicago, bo to najdalej wysunięty na zachód punkt, do którego bezpośrednio można dolecieć LOTem. A my chcemy jechać na zachód! :)

UBEZPIECZENIE MEDYCZNE

W Stanach opieka medyczna jest bardzo droga. Kupujemy ubezpieczenie w firmie amerykańskiej. Bardzo pomocne w tej kwestii okazały się blogi rodzin, które podróżowały wcześniej w ten sposób. Szczególnie przydatne okazały się porady Oli i Pawła Wysockich, którzy prowadzą bloga osiemstop.pl

NOCLEG I SAMOCHÓD NA PIERWSZY TYDZIEŃ POBYTU

Ok, lecimy do Chicago. Tyle już wiemy. W okolicy mieszkają znajomi z czasów studenckich, Kasia i Adrian z trójką maluchów. Znajdujemy mieszkanie na airbnb.com niedaleko miejsca ich zamieszkania.

Rezerwujemy mieszkanie na tydzień. To ważna informacja, bo liczymy że w tym czasie uda nam się:

1. Znaleźć przyczepę

2. Kupić i ją zarejestrować

3. Znaleźć samochód, który pociągnie tę przyczepę

4. Kupić go i zarejestrować

Zanim jednak kupimy auto w USA trzeba czymś się przemieszczać w kraju, w którym bez samochodu właściwie nie da się funkcjonować. Wiem już, gdzie będziemy spać, wiec w pobliskiej wypożyczalni rezerwuję cztery koła.

Dzwonię też do wydziału komunikacji w stanie Illinois, żeby upewnić się, czy mogę zarejestrować auto na paszport i polskie (tudzież międzynarodowe) prawo jazdy. Wydaje się, że nie powinno być problemu. W przeciwnym razie mielibyśmy kłopot, bo wypożyczanie kampera w Stanach na tyle czasu po prostu jest bardzo kosztowne. Lepiej jest kupić, a potem sprzedać.

KONTO WALUTOWE

Żeby uniknąć kosztów przewalutowania trzeba po prostu mieć dostęp do waluty USD. Założyć konto walutowe jest dzisiaj banalnie proste. Wybraliśmy CITI bank, bo łatwo można przepinać kartę pomiędzy kontem PLN a USD, a przy tym jest to w końcu bank amerykański ;). Zasilamy tym samym ten rachunek korzystając z kantoru internetowego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>